Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

Çevrimdışı Nefesim 17.04.2014 22:20
yandexgoogle Mesaj: #1
user avatar
Üye
Seviyesi : Pro Üye
Konu Sayısı: 241
Mesaj Sayısı:338
Rep Puanı: 1495
Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)


Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

Merhaba arkadaşlar,

Konularımızın başlıklarında veya konu içerisinde kullandığımız bir takım kısaltmalar mevcut.Bu kısaltmalar genellikle filmler ve video,ses dosyaları için kullanıyoruz.Elimden geldiğince ve bildiğim kadarıyla bu kısaltmaların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini anlatacağım.

İlk olarak ;

DVDRip: Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasidir. Mümkünse bu, tekrar pre-retail (Örneğin: Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayimlanir.

MKV: Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatinin çok gelistirilmis seklidir esasen. Tek dosyada altyazi, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanim DiVX lerde desteklenmez. Pek çok sitede de tavsiye edilmez, güçlü bir donanim gerektirir.

x264: Yeni teknoloji bir sıkıştırma yöntemi kullanılıyor.Bir çeşit çözücü.HD filmlerde görebilirsiniz.MKV uzantılı dosyaları barındırıyor genellikle.Kodek türü denebilir.Bir ve birden çok altyazıyı videoya yapıştırmaz , tek bir dosya içinde barındırabilir.Ancak altyazı senkronu yaparken ben çok zorlanmıştım bu X264'e. Bilmiyorum sizde nasıl olur ama.X264 uzantılı dosyaları açabilmeniz için özel kodek veya kodek paketleri (Öneri: K-Lite Codec Pack) bulundurmanız gerekiyor. Forumumuzda X264 ile ilgili detaylı başlıklar bulunmakta.

HD-DVD: Yüksek kaliteli videolar için kullanılıyordu.Ancak BluRay ile olan rekabetini kaybettiği için geliştirilmesi Toshiba tarafından durdurulmuştur.Daha doğrusu Toshiba’nın HD sürücü vb ürünlerinin üretimini durdurması HD-DVD’yi yapan firmaların rekabeti kaybettiklerini açıklamasıyla bu iş sona ermiştir.

Blu-Ray: Yüksek kaydetme kapasitesiyle çok kaliteli videoların dağılması için kullanılan üstün bir teknoloji. Riplenmemiş halinin BluRayDisc halinde sunulup boyutlarının 25 GB – 40 GB arasında değişebildiğini görebiliyoruz. Yazılabilmesi için BluRay Yazıcı , BluRay Oynatıcı bir sürü ıvır zıvır gerekiyor. BluRay’in riplenmiş ismi BRRip veya BDRip şeklinde geçebilir. Boyutları küçük sayılabilecek(max 2.5 GB) ve Divx oynatıcıların dostu BRRip-AFR sunumlar var mesela ya da 720P olarak geçen BluRayRipler var.

720p: High Definition yani çok yüksek kalitede video dosyalarıdır. Çalıştırmak için iyi bir sisteme sahip olmak gerekir. Eğer HD izleyecek ekipmanınız varsa izlenmesi oldukça keyiflidir. Çözünürlüğü Genelde 1280×720'dir ama "Crop" yani siyah bandlar kesildiginde bazen 1280x544 gibi de cikar. Boyutları genelde 4 GB kadardır. Ancak yüksek boyutlu olabilenleri de vardır. Filmdeki sahnelere , süresine göre her şey değişebilir.BluRay’den riplenmiştir.

1080p: 720P’den çok daha iyisini düşünün. Çözünürlüğün genelde 1920×1080 olduğunu da unutmayalim ama gene yukarda belirttigimiz gibi siyah bantlar kesildiginde 1920x816 yada 1920x900 gibi de cikabilir.Genellikle 8 GB kadar boyutu var (BD9), Blu ray remux larinda cozunurlugu 1080p olup 15 20 gb olabiliyor bunuda belirtelim.Ayrica Full Blu ray disk teki cozunurlukde 1920x1080 yani 1080p dir.Yine süreye , kaliteye , sahnelere vb faktörlere göre boyut değişilik gösterebilir.Orijinal BD’den riplenmiştir.

1080i: Yüksek çözünürlüklü video türü.Geniş ekran TV’lerde hep görüyoruz bu ifadeyi. 720P’ye göre çok daha keskin ve güzel görüntüler elimize veriyor. 16:9 ekranı da desteklemekte.AC3/DTS desteği de var.

AVI: Günümüzde kullanılan en eski container'dır.Container dosya içerici dosya formatı gibi saçma bir şekilde tercüme edilebilse de çok ta yanlış bir tanım olmaz sanırım.Bir dvd film genelde 4 çeşit dosya içerir.Görüntü,ses,altyazı ve bölüm bilgileri.İşte .avi bunların ikisi olan görüntü ve sesi içerebilir ama diğerlerini içeremez.İşte bu diğer iki içeriği de bir filme eklemek istediğinizde .avi yetersiz kalır.Bu durumda .mkv. veya .ogm container'ının kullanılması gerekir. Avi Windows'un problemsizce açabildiği yegane formattır.

BDRip: Bluray ripin iki çeşidinden biri. Bdrip'te film direk blu-ray'den riplenir.Diğer çeşidi olan Brrip ise bdrip'in yeniden riplenmesi ile oluşturulur ve genelde .avi formatında olur.

DIVX: DVD kalitesine çok yakın fakat DVD'ye göre çok daha ufak boyutlara sahip video dosyalarının sıkıştırılma yöntemi. MPEG-4 Part 2 sıkıştırmayı kullanır.Bu kalite ve boyut arasında oldukça iyi sayılabilecek bir denge sağlayan bir yöntemdir.Açık kaynak olmaması yüzünden scene release grupları 2004 yılından beri kullanmamaktadır.Artan bant genişlikleri ile yavaş yavaş yerini bluray riplere bırakıyor.

DUAL AC3: Bir filmin 2 adet ac3 içermesidir. İstenilen sesi dinlemek için ses kanalları arasında geçiş yapılması gereklidir, bunun için de uygun bir player kullanılmalıdır.

HDTV: High Definition Television (Yüksek Çözünürlüklü Televizyon) geleneksel TV yayın standartlarından (PAL, SECAM, NTSC) daha yüksek çözünürlük sağlayan bir yayın standardıdır.
DVBRip: Dijital kartlarla yapilan kayitlar icin kullanilmasi cok daha dogru olurkalite nerdeyse DVDRip ile esdegerdedir. Bu yüzden TVRip ile DVBRip birbirine karistirilmamasi gerekir.


DivX / XviD: DivX formati multimedya platformlari için tasarlanmistir. Iki codec kullanir: biri düsük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapilmis filmlerin çogu low-motion olarak yaratilmistir, ve high-motion da da problemler vardir. Iki codec arasindaki degisimleri saglayarak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akilli Bitrate Kontrolü) adli bir metod gelistirilmistir. Çok yüksek islem degeri ve karmasik alogoritmalar ile yapildigindan dolayi DivX filmlerin DVD Player’larda çalismalari su an için mümkün degildir. Fakat bazi firmalar su an DivX player ürünler üretiyor, hatta satiyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmistir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sigdirilabilir. Farkli türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.

DVD-R: DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farkli seçeneklerin arasindan siyrilir). Taraf basina 4.7 gb veri tasir, çift tarafli yazilabilir DVD’elr de mevcuttur, böylece tek diskte yaklasik 10 GB tasinabilir. SVCD ‘nin MPEG2 görüntüleri DVD-R’a yazilip izlenmeden önce dönüstürülmelidir. DVD’den DVD-R’a kopya yapmak da mümkündür, ama bazi durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamalari açisindan kaldirilir.

KAMERA (CAM): Kamera, genellikle dijital kameralarla yapilan sinema çekimleridir. Kamerayi sabitlemek için bazen üç ayakli sehpalardan kullanilir, ancak çogu zaman bu mümkün olmaz ve dolayisiyla kamera sallanir. Ayrica kameranin bulundugu yere bagli olarak ekran ortalanamiyabilinir, ve belli bir açidan görüntüyü kaydedilir. Eger düzgünce yerlestirilmisse, ekranda yazi oldugu için kesin birsey söylemek zor ancak çogu zaman bunlar ekranin üstünde ve altinda üçgen sinirlarla gözükürler. Ses ise, kamerayla tümlesik mikrofon araciligiyla kaydedilir, ve özellikle komedi filmlerinde, film sirasinda kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düsük olur, yalniz sansimiz yaver giderse sinemayi bos bulabilir ve temiz ses sinyallerini alabildigimiz bir çekim olusturabiliriz.


SCREENER (SCR): Bir filmin promosyon amaçli VHS kaseti, piyasaya çikmadan önce dükkanlara ve diger bazi yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatindadir ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranina sahiptir. Bunun disinda genis ekran olanlari da bulunabilir. En büyük dezavantaji; ekranin altindan geçen ve telif haklari ile kopya-yazilim ihbari için telefon numarasinin yazdigi mesajdir.. Ayrica, eger kasedin seri numarasi ya da kasedin içine dogru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazi kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazilari oldukça büyüktür. Kullanilan araç-gereçe bagli olarak, screener kalitesi-eger MASTER kopyasindan yapilmissa- mükemmel kaliteden, eger kalitesiz malzemenin kullanildigi eski bir VHS Kaydedicisi ile yapilmissa düsük kaliteye kadar degisir. Çogu screener VCD’e dönüstürülür, ancak bazi SVCD denemeleri de oldu ve bazilari VCD’ninkilerden daha kaliteli idi.

DVD-SCREENER (DVDscr): Ayni sekilde screener’lardan bazilari DVD’ye dönüstürülür. DVD retail’lerin içerdigi bazi ekstralar disinda genellikle genis ekrandir(widescreen). Uyari mesajlari her zaman siyah kisimda olmayabilir; dolayisiyla bu, izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yetenegine bagli olarak DVD Screener’lar çok iyi kalitede olabilir. VD Screener’lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarina dönüstürülür.

PPVRip: PPVRIP, DVDRip, DVDScr ya da R5 gibi sık karşılaşmadığımız bir rip türü ve kelime kelime açılımı şudur: Pay Per View Rip. Daha dvd’si screener’ı çıkmayan bazı filmler, exclusive bir şekilde bazı otellerde pay per view olarak oynatılıyor ve bunu seyreden korsanımızda televizyondan ripini yapıyor. İlginç ve çok fazla karşılaşmadığımız bir teknik.

STV: (Straight To Video) "Was never released in theaters, and therefore a lot of sites do not allow these” Sinemalarda degil, yalniz DVD veya TV lerde gösterime sunulan filmlerdir. Örnegin Starship Troopers..

DivX Re-Enc: Divx re-enc, orjinalini VCD kaynagindan alan ve ufak boyutta bir DivX dosyasina re-encode edilen filmdir. Çogunlukla dosya paylasanlarda görülür, ve bunlar genellikle ‘Film.Ismi.Grup(1of2)’ seklinde etiketlenirler. Bu isi yapan gruplardan en bilinenleri; SMR ve TND’dir. Bunlar aslinda, eger bir filmin 200MB’lik kopyasina sahip olup olmama konusunda kararsiz degilseniz tabi, download etmeye degmezler. Genellikle uzak durun.


VCD: VCD MPEG1 tabanli bir formattir. Sabit , 1150 kbit bitrate’e ve 352×240 çözünürlüge sahiptir. Genellikle düsük kalitede (KAMERA / TS / TC / VHS çekim / TV çekimi(analog) küçük boyut elde etme, tek cd’ye sigdirabilme amaçli kullanilir. VCD’ler ve SVCD’ler süreye dayalidir, yani bir diskin kapasitesinden daha büyük bir MPEG film gene de (süre sayesinde) 74 dakikalik bir CD’ye sigabilir.

Evet, arkadaşlar hepsi bu kadar bazı açıklama kısımları alıntıdır ama yazının %90'nı benim bilgilerimi içermektedir. Söylemediğim veya bahsetmediğim kısımlar mevcut onlarıda öğrenir öğrenmez sizlere açıklayacağım.Aklınıza takılan sorular ve sorunlar var ise konu altından yorum olarak sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım...

İyi forumlar herkese,kolay gelsin...
Mesaj Bul Alıntı
Sponsor Reklam Alanı
Bu alana reklam verebilirsiniz. Reklam vermek için admin@torrent-cenneti.com mail atmanız yeterli olacaktır.
Çevrimdışı Machine 17.04.2014 22:30
yandexgoogle Mesaj: #2
user avatar
Site Kurucusu
Seviyesi : Kurucu
Konu Sayısı: 679
Mesaj Sayısı:822
Rep Puanı: 3383
Cvp: Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

Ellerine,klavyene sağlık Nefesim Helal

#Konu sabite alındı.
[Resim: wMy0q6.jpg]

#Torrent-Cenneti.Com - Türkiye'nin Torrent Cenneti !

Facebook Sayfamız:

Twitter Sayfamız :

Google+ Sayfamız:

Tumblr Sayfamız :
Website Mesaj Bul Alıntı
Çevrimdışı Nefesim 17.04.2014 22:31
yandexgoogle Mesaj: #3
user avatar
Üye
Seviyesi : Pro Üye
Konu Sayısı: 241
Mesaj Sayısı:338
Rep Puanı: 1495
Cvp: Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

(17.04.2014 22:30)Machine Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
Torrent-Cenneti.Com Adresimizde Yayınlanan Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
Ellerine,klavyene sağlık Nefesim Helal

#Konu sabite alındı.
Rica ederim üstad ne demek Wink sabitlik içinde teşekkür ederim Smile
Mesaj Bul Alıntı
Çevrimdışı Fatihcn 14.06.2014 12:29
yandexgoogle Mesaj: #4
user avatar
Üye
Seviyesi : Çalışkan Üye
Konu Sayısı: 5
Mesaj Sayısı:49
Rep Puanı: 53
Cvp: Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

Açıklayıcı olmuş teşekkürler.
Mesaj Bul Alıntı
Çevrimdışı Ragnar Lodbrok 09.07.2014 20:05
yandexgoogle Mesaj: #5
user avatar
Üye
Seviyesi : Çalışkan Üye
Konu Sayısı: 17
Mesaj Sayısı:41
Rep Puanı: 110
Cvp: Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.)

Teşekürler
Mesaj Bul Alıntı

Konu Araçlarını Göster

« Önceki Konu | Sonraki Konu »

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Torrent Film Paylaşımları İçin Örnek Konu Şablonu (Detaylı Anlatım) Machine 9 4,729 furkan_12
12.08.2014 22:32 Son Yoruma Git
  Torrent Oyun Paylaşımları İçin Örnek Konu Şablonu (Detaylı Anlatım) Machine 9 2,806 Ragnar Lodbrok
09.07.2014 20:05 Son Yoruma Git


Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) konusu
Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) Konusunun Linki Direk Link
Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) Konusunun HTML Kodu HTML Link
Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) Konusu BBCode Linki BBCode Link
Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Anahtar Kelimeler

Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) torrent indir, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) torrent download, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) indir, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) hd, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) türkçe altyazılı, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) torrent dizi indir, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) torrent oyun indir, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) torrent müzik indir, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) zamunda torrent, Konu Başlıklarındaki Kısaltmalar ve Anlamları ? (CAM, TS, TC, R5, DVDRip vb.) downloadŞu anda bu konuyu okuyanlar: 1 ZiyaretçiTorrent Oyunlar | Torrent Filmler | Torrent Diziler | Torrent Belgesel |

torrent oyunlar,torrent diziler,torrent belgeseller,torrent müzikler,indir

Microsoft Office 2010 İndir , winrar indir , oyun oyna , Cheat Engine indir